YTONG ve Tuğla Duvar

Ytong, literatürde “gazbeton” olarak bilinen, bünyesindeki milyonlarca gözenek nedeniyle ısı yalıtımı değeri çok yüksek, hafif, esnek, depreme ve yangına karşı dayanıklı , çağdaş bir yapı malzemesidir. Ytong kuvarsit , çimento , kireç ve suyun karışımından elde edilmektedir.

Yüksek Isı Yalıtımı Sağlar
Ytong Yapı Malzeme ve Elemanları, betondan 13, delikli tuğladan 2-4 kez daha fazla ısı yalıtımı özelliğine sahiptir. Bu nedenle kalorifer ilk tesis masraflarından ve yapı ömrünce yakıttan önemli tasarruf sağlar. Ytong ile yapı yazın serin, kışın sıcak olur

Hafiftir – Depreme Dayanıklıdır
Ytong Yapı Malzeme ve Elemanları betondan 6, tuğladan 3 kez daha hafif olması nedeniyle; nakliyeden, demir ve çimentodan önemli tasarruf sağlar. Yapı hafiflediği için deprem emniyeti artar, her türlü zemin şartlarında güvenlikle inşa edilebilir.

TUĞLA DUVAR

Binanızda kullanmanız gereken tuğla cinsi belirlenirken yapılması gereken ilk tespit, binanın taşıyıcı sistemidir. Binanız taşıyıcı kolonlar üzerinde yükseliyorsa Yatay veya Düşey Delikli Hafif Tuğlaları kullanabilirsiniz. Binanızı bina duvarlarına taşıtmayı düşünüyorsanız o taktirde Taşıyıcı Tuğlaları seçmeniz gerekir.

Binalarımız, içersinde yaşadığımız ve çalıştığımız ortamlardır. Beklenmedik şiddetli bir deprem, içersinde yaşadığımız binamızı bizler için hayati tehdide dönüştürebilir. Bu durumdan kurtulabilmek için tuğlamızı seçerken binamızın yüksekliğini dikkate almamız gerekir. Binalar yükseldikçe birim alana düşen ağırlıklarının azaltılması gerekir.

Binanız bir veya iki katlı ise, depremden korunmanın en güvenli ve ekonomik yolu Taşıyıcı Tuğlaları kullanmak olur. Binamız üç ila altı katlı ise Düşey Delikli Hafif Tuğlaları kullanabilirsiniz. Yedi ve yukarısı katlı binalarda birim alana düşen ağırlığı azaltmak için düşük yoğunluklu Düşey Delikli Hafif ve Yatay Delikli Hafif Tuğlaları kullanmanızı tavsiye ederiz.