Seramik Döşeme

Seramik karoların döseme sonrası kullanımında memnuniyet mekân fonksiyonuna uygun seramik seçimine, kullanım yerine uygunluğuna, uygun biçimde dösenmesine ve döseme sonrası yapılan bakımının uygunluğuna bağlıdır. Bu kosullar yerine getirildiği takdirde, seramik hem uzun yıllar kullanılır, hem de sağlıklı bir ortamda yasamanıza yardımcı olur.

MEKÂN FONKSİYONUNA UYGUNLUK

Seramik karo dösenecek alanlarda kullanım amacı dikkate alınmalıdır. Yer karolarının teknik özelliklerine bakılarak kullanılacak alanın trafik yoğunluğuna göre, asınma direnci uygun olan seramikler seçilmelidir.

KULLANIM YERİNE UYGUNLUK

Dış cepheler veya teras gibi dış hava koşullarına maruz kalan yerlerde su emme katsayısı düşük olan seramikler kullanılmalı, duvar karoları kesinlikle dış mekânda ya da iç mekân zeminlerinde kullanılmamalıdır. Özellikle soğuk hava şartlarına maruz kalacak ve yaya trafiğinin yoğun olarak yaşanacağı mekanlarınızda porselen seramik yada granit seramik kullanmanızı öneririz. Karo seramik satın alırken döseyeceğiniz mekânın metrajına fire payı ekleyip satın alınız. Fire payı ürün ebatlarına ve mekanın ölçülerine göre değişiklik gösterebilmekle beraber yaklaşık % 5 olarak hesaplanabilir. Her türlü seramik ürününde döşeme işlemi bittiğinde bir miktar (1-2 kutu) üründen deponuzda saklamanız ilerde oluşabilecek tamiratlarda renk ton farklılığı, sorununu ortadan kaldırır.

DERZ DOLGU SEÇİMİ VE UYGULAMASI

Kötü derz seçimi ya da hatalı derz uygulaması en iyi seramiği bile kötü gösterebilir. Bu nedenle derz seçimi ve uygulaması dikkatle yapılmalıdır. iyi derz uygulaması için uygun derz genisliği bırakılmalı (tercihen 2-3mm), derzin karısım suyu temiz olmalı, ürün ambalajındaki talimatlara mutlaka uyulmalıdır. Asırı günesli ya da rüzgârlı havalarda derz uygulamalarından kaçınılmalı, çalısma sıcaklığı +5 ila 35 derece arasında olmalıdır. Derzi uygulamadan önce yapılan seramik yapıştırma işleminin üzerinden en az 24 saat geçmiş olmalı, (hızlı kuruyan yapıstırıcılar hariç), uygulama öncesi derz aralarının temizliği kontrol edilmeli, temizlik uygun mala ve süngerler ile yapılmalıdır. Derz uygulaması bittikten sonra 24- 48 saat boyunca derz uygulaması yapılan yüzey yaya trafiğine kapalı olmalıdır. Ağır kimyasallara dayanım ve ağır yaya trafiğine dayanım istenen yerlerde epoksi esaslı derz dolgularını tercih ediniz.