Mutfak ve Banyo Dolabı

Mutfak dolabı alırken
Mutfak ölçüleri standart olmamasından, yapı tarzlarında kiriş ve kolonların gizlenmemesi ve konutların bir çoğunda duvarların kesiştiği köşelerde farklı açıların olmasından dolayı hazır modüller bazı mutfaklarda uyumlu olmayabilir. Bu sebeple mutfaklara göre ölçü alınarak istediğiniz modeli uygulayabilirsiniz. Ölçü alınarak yapılan mutfaklar hazır modüllerle yapılan üretimden farksızdır. Yalnızca modüller mutfağınıza göre şekillenir.

Burada dikkat etmeniz gereken husus eğer mutfakta bir tadilat yaptırmayı düşünüyorsanız maddi durumunuz el veriyorsa mutfak dolaplarını ve tadilatı birlikte yaptırın. Eğer mutfak yapıldıktan sonra tadilat yaptıracaksanız: Su tesisatının, batarya ve prizlerin yerlerine, duvarların tamamen mi yoksa sadece tezgah ile dolaplar arasındaki bölüm mü fayans olacağına karar verip ona göre yaptırmalısınız.

Banyo dolabı alırken

Banyo dolabı alırken kuşkusuz herkez dayanıklı,rahat ve kullanışlı olmsını ister. Fakat banyo dolaplarını seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Banyo dolabı almadan önce yapılması gereken bazı işlemler de vardır.

Banyo dolabı seçerken, ortamı boğmayacak, rahat kullanım sağlayacak ergonomik tasarımlar seçmek gerekir. Açık renkler seçmek mekanı geniş gösterir. Ayrıca dolaplı lavabo yerine tezgahlı lavabo seçilebilir. Banyoyu geniş gösterecek bir başka banyo dolabı fikri de, gömme dolap yapıp dolapların üzerlerini aynayla kaplamaktır. Böylece banyoda çok büyük alan oluşacak, aynalar ile de ortam olduğundan çok büyük görünebilecektir.

Banyo dolaplarının temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Özellikle banyo temizliğinde banyo dolap modelleri de oldukça önemlidir. Dar ve tahta banyo dolapları nın temizliği zordur. Ancak banyolarda kesinlikle ağır kimyasal ve tuz ruhu, kezzap gibi  zehirli maddeler kullanılmamalıdır. Dolap temizliğinde sıvı deterjanlar kullanılabilir. Önce ıslak veya nemli bir bezle kullanıp sonra kuru bezle kurulanabilir. Eğer dolapların ahşap bölümleri varsa özellikle banyo mutfak dolabının suyla fazla temas etmemeleri gerekir.